Použitá technologie odpovídá zkušenostem renomované švýcarské společnosti Von Roll AG. Stavba byla provedena ve spolupráci s firmou Škoda TS, a. s., Plzeň. Provozovatelem liberecké spalovny na energetické využití komunálního odpadu je společnost Termizo, a.s.
Zařízení spolehlivě pracuje od roku 2000 na plný výkon. Z 96 000 tun komunálního odpadu ročně vyprodukuje tepelnou energii, která zabezpečí potřeby 13 000 domácnostem a vyrobí elektrickou energii pro 3000 domácností libereckého regionu.
Hlavní podíl pevného odpadu tvoří vyhořelá struska vystupující z kotle spolu s vyčištěným popílkem odděleným ze spalin. Tento odpad nemá nebezpečné vlastnosti, ale musí být ukládán na skládku ostatního odpadu. K minimalizaci pevných odpadů se vybrána směs strusky z vypraného popílku využívá ve stavebnictví.
Množství produkovaného odpadu se celkově snížilo o 96%. Návratnost investice se pohybovala v řádu měsíců.
Aplikací tohoto projektu se může ročně uplatnit zhruba 36 000 tun rekultivačního materiálu jako náhrada primárních stavebních surovin a až 1300 tun železného šrotu lze recyklovat do hutí.
AKTIVITY UNIS
Společnost UNIS vystupovala v tomto projektu jako subdodavatel technologického zařízení stavby. V částech ASŘTP a silnoproudu jsme zpracovali pro Škoda TS, a. s. realizační projekt, dodávali zařízení vč. průvodně-technické dokumentace, zajišťovali montáž a uvádění do provozu.
Projekt zcela splňuje priority ochrany životního prostředí, materiálově využívá maximální množství odpadů a šetří tak primární přírodní zdroje. Moderní spalovna komunálního odpadu ve svém energetickém využívání přispívá nejen ekonomicky, ale i ekologicky.